ТОП-10 фейків Росії про катастрофу MH17: від вибуху на борту до підкупу диспетчера
У Міністерстві закордонних справ України заявляють, що в списку підозрюваних у справі про збитий малайзійський Boeing-777 рейсу MH17 17 липня 2014 рокуможуть з'явитися нові підозрювані – вище військово-політичне керівництво РФ. Причому заявили про це відразу два заступника міністра закордонних справ України. І в Києві, і в Амстердамі прекрасно розуміють, що просто так пасажирські літаки з "Бука" не збивають. Для цього потрібен наказ. Як влітку 2014 року, так і зараз, силами т.зв. ДНР керує Росія. Тому всім давно зрозуміло, звідки був надійшов наказ збити пасажирський Boeing.
Але із притягненням вищого військово-політичного керівництва РФ до відповідальності все не так просто. На жаль, у 2015 році Москва в Радбезі ООН заблокувала резолюцію про створення міжнародного трибуналу з розслідування аварії MH17. Саме тому кримінальна справа розглядається в Окружному суді Гааги (фізично засідання проходять в юридичному комплексі "Схіпхол" в Амстердамі), а не в Міжнародному суді ООН.
У межах цієї кримінальної справи на основі шестирічного розслідування Міжнародної слідчої групи (JIT) прокуратура Нідерландів звинувачує чотирьох осіб: росіянина, "міністра оборони т.зв. ДНР Ігоря Гіркіна ; росіянина, старшого офіцера ГРУ у відставці Сергія Дубинського; росіянина, підполковника запасу ВДВ РФ Олега Пулатова (йому росіяни єдиному найняли адвокатів, напевно, щоб отримати доступ до матеріалів справи); і українця, командира розвідпідрозділу ГРУ ДНР Леоніда Харченка.
Ще у березні прокурори і адвокати родин загиблих не виключали, що в справі можуть з'явитися нові підозрювані, адже кейс матеріалів кримінального провадження не закритий і ще буде доповнюватися. Але, за їхніми словами, швидше за все це буде в рамках нових кримінальних проваджень. Загалом весь процес може розтягнутися на роки. Росія, як і раніше, не визнає свою провину і продовжує поширювати фейки, звинувачуючи у всьому Україну і JIT. ТОП-10 найпопулярніших російських фейків за всі шість років після авіакатастрофи.
Фейк №1: Метою був літак Путіна?
Буквально через пару годин після авіакатастрофи рейсу MH17 у небі над Донбасом, джерело в Росавіації на правах конфіденційності повідомило російському "Інтерфаксу", що MH17 нібито збила українська ракета, а її метою міг бути літак самого Володимира Путіна. Мовляв, російський борт "номер один" і малайзійський Boeing перетиналися в одній і тій же точці, в одному ешелоні над Варшавою, і вигляд обох літаків схожий. Але як його можна розгледіти на висоті більше 10 км, кремлівські рупори не уточнюється.
Фейк №2 Іспанський диспетчер знає правду?
"Диспетчер Карлос" став не просто фейковий новиною – фейковий людиною. На його нібито правдиві слова посилався навіть Володимир Путін. Історія починається 17 липня 2014 року – в день авіакатастрофи рейсу MH17. Російськомовний сайт телеканалу Russia Today опублікував твіт фейкового іспанського диспетчера в Києві про те, що за кілька хвилин до катастрофи поруч з Boeing були помічені літаки ЗСУ. "Сенсацію" широко тиражували всі російські федеральні канали.
У 2018 році стало відомо, що "диспетчер Карлос", який нібито працював у "Борисполі" і писав в Twitter під псевдонімом spainbuca, виявився людиною на ім'я Хосе Карлос Барріос Санчес з судимостями в Іспанії, який навіть був заарештований в Румунії за шахрайство. Журналісти знайшли його і поспілкувалися в WhatsApp. За словами "диспетчера Карлоса", за поширення брехливої інформації росіяни заплатили йому $ 48 тис. Дані журналістського розслідування долучили до матеріалів кримінального провадження, яке розглядає нідерландський суд.
Фейк №3 : Український пілот визнав провину?
Це один з перших фейків російської пропаганди у липні 2014 року. Російські рупори посилалися на "Московський комсомолець", який, своєю чергою, посилався на "авторитетні німецькі ЗМІ". Саме ці німецькі ЗМІ нібито вибили зізнання у пілота Су-25 про те, що це він збив малайзійський Boeing. Але першоджерелом був якийсь Wahrheit fuer Deutschland, який посилався на інший сатиричний вебсайт, де інформація була абсолютно вигаданj.. Саме так і було написано на цьому сайті червоним шрифтом на трьох мовах. Трохи пізніше така версія вказувалася і в доповіді "Російського союзу інженерів", який тиражували російські федеральні канали та навіть перевели на англійську.
Фейк №4: Вибух бомби на борту?
Новину 29 липня 2015 року оприлюднив LifeNews за кілька годин до голосування в Радбезі ООН резолюції про створення міжнародного трибуналу по збитому Boeing, яку Росія заблокувала, скориставшись правом вето. Російські пропагандисти посилалися на деяких експертів, які стверджують, що це була спецоперація та Boeing підірвали зсередини.
Цю ж версію кремлівські рупори повторювали і у 2018 році. На сайті "Комсомольської правди" з'явилася велика стаття, автори якої були на місці падіння літака. Вони нібито знайшли дифузор (передній обід) лівого двигуна, в якому характер пробоїни "явно" вказував на вибух зсередини. Також у статті наводиться логічний висновок, мовляв, навіщо "днрівці" зберігали цей доказ для передачі голландцям, якщо знали, що винні? Тут проросійським маріонеткам на Донбасі, і самому Кремлю можна лише привести офіційні висновки JIT, яка через шість років розслідувань заявила, що MH17 збив "Бук" 53-ї бригади ППО РФ з Курська.
Фейк №5: Спецслужби України контролювало ЦРУ?
Ще одна конспірологічна фейковий теорія, поряд з масонами та ілюмінатами. Boeing-777 малайзійських авіаліній збило ЦРУ. Звичайно, не безпосередньо, а змовившись з українськими спецслужбами. Причому, цю версію росіяни подавали під різними соусами. Спочатку кремлівська пропагандистська машина розповідала, що український пілот Су-25 з Фейку №2, нібито зізнався, що збив малайзійський Boeing, працював на ЦРУ. Потім заїжджену версію трохи освіжили і почали подавати, як Фейк №3- що вибух саморобних бомб на борту був спецоперацією ЦРУ.
Фейк №6: Це був український "Бук"?
Версія про українську ракету в російських ЗМІ з'явилася буквально через тиждень після авіакатастрофи. Спочатку російські НТВ і "РІА Новини", посилаючись на якогось експерта, написали, що MH17 був збитий під час навчань української ППО. Пізніше кремлівські рупори твердили, що це був український "Бук", який ЗСУ просто сховали. 10 червня 2020 року на суді у "Схіпхолі" нідерландський прокурор Тейс Бергер заявив, що, проаналізувавши 2400 фотографій як українських, так і російських систем, і місця, з яких міг вестися обстріл, JIT не знайшла жодної інформації про знаходження української системи "Бук" у цьому районі 17 липня 2014 року.
Фейк №7: Україна не закрила повітряний простір?
Протягом усіх шести років, поки JIT вела розслідування, "головним" козирем росіян у справі по MH17 були випади на адресу України про незакритий повітряний простір. Особливо широко кремлівські рупори тиражували це після того, як восени 2019 року депутати нідерландського парламенту виступили за розслідування ролі України у авіакатастрофі. Під час попередніх слухань у суді у березні цього року адвокати Олега Пулатова також висловлювалися за розслідування факту незакриття Україною свого повітряного простору.
У коментарях журналістам прокурори і адвокати сімей загиблих не приховували, що питання про незакриття України свого повітряного простору можуть підняти, як у межах кримінальної справи, яку вже розглядає нідерландський суд, так і нових. Але на суді прокурори також озвучували, що в 2014-му Україна діяла відповідно до чинних на той момент правилами ІКАО і встановлювала заборону на польоти цивільної авіації: спочатку не нижче, ніж 1,5 км, потім – 7,9 км, а 14 липня 2014 року – 9,8 км.
Фейк №8: Цемах нічого не знав про збитий Boeing?
Восени минулого року відразу після видачі зенітника т.зв. ДНР зі Сніжного (де був збитий MH17) Володимира Цемаху Росії в рамках обміну полоненими, кремлівські рупори у вигляді Соловйова і Кисельова поспішили повідомити, що той нічого специфічного про катастрофу Boeing-777 він не знав. Це чистої води фейк і брехня. Після першого тижня попередніх слухань у "Схіпхолі" на початку березня сайт "Сьогодні" писав, що у справі MH17 Цемах проходить як підозрюваний. По ньому, як і по Ігорю Безлеру (один з ватажків т.з. ДНР), слідство ще не зібрало достатньої кількості доказів, щоб передати документи до суду. Незважаючи на запит офіційного Амстердама, Москва відмовляється видати Цемаха.
Нідерландські дипломати, політики і родичі загиблих не приховували своєї образи на рішення України видати Цемаху Росії. У вересні минулого року 40 депутатів Європарламенту направили Володимиру Зеленському листа з проханням не робити цього. Правда, за словами українського президента, перед обміном нідерландські слідчі таки допитали Цемаха. Тобто його свідчення у слідства є.
Фейк №9: Військова розвідка Нідерландів все спростувала?
Один з останніх гучних фейків, який викривали навіть "незалежні" російські ЗМІ, типу "Дождя" та інших. Кремлівські рупори посилалися на якесь видання Bonanza Media, яке опублікувало скани документів військової розвідки Нідерландів і де нібито вказувалося, що в районі катастрофи MH17 комплексів "Бук" не було. Але висновків, що російський "Бук" не міг збити малайзійський Boeing, в цих документах немає. Новину навіть прокоментував прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков.
Цікаво, що жодна з офіційних осіб JIT не спростував автентичність документів. А якщо "вбити" в Google ключові параметри запиту за документами нідерландської військової розвідки, видає тільки російські сайти. Джерела сайту "Сьогодні" стверджують, що це цілком можуть бути і справжні документи, які слідство передало захисту обвинуваченого росіянина Олега Пулатова.
Що ж стосується видання Bonanza Media, то це навіть не ЗМІ, а платформа зі створення безкоштовних поштових розсилок і паралельно платформа для незалежних журналістів. Так вони себе іменують. Але там лише два учасника – колишня журналістка Russia Today Яна Єрлашова, яка на телеканалі знімала сюжети про збитий Boeing, і "незалежний" нідерландський журналіст Макс Ван дер Верфф, бував у т.зв. ДНР.
Фейк № 10: Слідчі порушили суверенітет РФ?
Відносно свіжий фейк російської пропаганди, що з'явився 8 березня 2020 року, за день до початку перших попередніх слухань у Окружному суді Гааги у справі MH17. За версією росіян, для пошуку і зв'язку з можливими свідками, які проживають на території Росії, JIT збиралася порушити суверенітет РФ. Подаючи цю новину як факт, кремлівські рупори знову посилалися на видання Bonanza Media.
- Зеленський про річницю MH17: справедливість повинна восторжествувати
- У Bellingcat назвали прізвище затриманого у справі MH17 "куратора" бойовиків
- Справа MH17: розслідувачі назвали високопосадовця ФСБ відповідальним за поставку "Бука" на Донбас
- Суд у справі MH17 продовжать за зачиненим дверима через коронавірус